Totalrenoverad drömvåning anno 30-tal med egen terrass!
En våning för er som ställer lite högre krav på sitt boende!
- Adress Östra Rönneholmsvägen 3 A
- Område Magistratparken / Davidshall
- Bostadstyp Bostadsrätt
- Antal rum 3
- Boarea 97 kvm
- Våningsplan 2
Alla bilder
Planritning

Beskrivning
På stark adress, ett stenkast från stadens myller, välkomnas du till denna charmiga våning. Lägenheten är belägen i vacker 1930-tals fastighet med tidsenliga detaljer, mycket charm och ljuvlig terrass. På den fina terrass kan du under sommaren njuta av kvällar tillsammans med dina nära och kära. Denna oas gör det lätt att glömma att du faktiskt befinner dig på ett av Malmös absoluta A-lägen.
Ta hissen upp, eller varför inte spatsera upp för trapporna till 2:a våningen. Våningens entré bjuder på spots i tak, ekgolv och bra avhängningsmöjligheter och gott om garderober.
Till höger tronar det stilsäkra köket upp. Vit, slät köksinredning i snygg kontrast till svart granitskiva, stålhandtag, mörkgrått klinkergolv och glasmosaik till väggskydd. Gott om arbetsytor och förvaring. Maskinpark från Siemens i rostfritt alt. integrerat. I detta kök kan du lagar dina kulinariska maträtter! Ett kök att trivas i!
Direkt efter köket når man via glasdörrar en generös terrass vilken bjuder på ett parisisk känsla med utsikt ut mot innergården. Trä, smide och tegel bygger en mysig miljö och inbjuder till samkväm med vänner. Koppla av en stund på balkongen en ljummen sommarkväll eller varför inte servera middagen ute! Fasadernas tegelväggar omfamnar innergården och terrasserna samt avger värme under kvällarna.
Det eleganta sällskapsrummet är rakt fram från hallen. Vilken rum! Generös takhöjd vilket ger både ljus och rymd, vacker fiskbensmönstrad vitlaserad ekparkett, salongsdörrar och djupa fönsternicher. Sällskapsrummet erbjuder med lätthet plats för både matsalsmöblemang och soffgrupp. Ett härligt rum att bjuda in sina vänner till!
Direkt via Salongsdörrar alt. från hallen når man det generösa sovrummet. Likt sällskapsrummet erbjuder detta rum vackra tidstypiska attribut.
Längst ner i hallen till vänster finns ytterligare ett sovrum som i dag används som ett allrum.
Till vänster om sovrummet finns det renoverade badrummet som är helkaklat i sobert grått och vitt. Duschglasdörr, och stilrena handdukstorkar från Inredningsglas. Stram vask och blandare samt inredning i svart. Snyggt och tidlöst! Som ett extra plus är att det är förberett för tvättmaskin. Spots i tak.
Till höger från hallen finner vi en gästtoalett och även denna är helkaklad i grått och vitt samt vit inredning.
Renoverad 2013.
På denna adress bor du på eftertraktat cityläge. På kort promenadavstånd nås gågatan med dess rika utbud av shopping och restauranger, Davidshalls sprudlande krogliv och Slottsparkens alt Pildammsparkens sköna rekreationsområde. Bostaden är perfekt placerad intill köpcentrat Triangeln och pendlarvänliga Citytunneln som enkelt tar dig till andra sidan sundet. För den kulturintresserade finns Malmö Opera och Malmö Konsthall i direkt närhet.
Arkitekt: Olander Gröffel för byggmästare Hommerberg
Välkomna!
Statyn på Triangeln:
Treenighet
År: 1999
Material: Brons/förgylld brons/granit/kalksten/
sandsten/vatten
Konstnär: Bjørn Nørgaard
Ägare: Malmö stad
Placering: Triangeln
Det grundläggande temat för skulpturen Treenighet,
utförd i brons och sten, är en allegori av en stads byggande
i vid mening. De tre gestalterna som är placerade
i skulpturens mittersta del, representerar olika skrå;
Handel, Hantverk, samt Tankens och andens arbete.
De bär vars ett föremål som symboler för sina värv.
Det strilar vatten ur deras ansikten. Högst upp på obelisken
tronar en förgylld kvinnlig gestalt som är tresidig
och symboliserar matriarkatet. Gestalten markerar skulpturens
treenighet med en vattenstråle i vart och ett av
de tre hörnen.
Brf Gråbjörnen 11
http://www.grabjornen11.se//
Fastigheten ritades 1931 av arkitekt Olander Gröffel för byggmästare Hommerberg. Arkitekturen är en särpräglad blandning av funkis och mer klassisk stil. Huset innehöll förutom affärslokaler i gatuplan ett antal större bostäder, avsedda för bl a byggmästaren Hommerberg själv och hans bröder samt släkt och vänner.
Man har byggt till en ingång till Östra Rönneholmsv. 3 inne på gården och utökat restaurang Los Arcos som fått entre från gatan.
Gårdshuset, som tidigare var en beklädnadsskola, byggdes om till lägenheter på 80-talet.
Fastigheten byggdes 1934 och innehar 32 lägenheter och 6 lokaler med bostadsrätt. 4 trappuppgångar.
Föreningen registrerades 2004.
Tvättstuga på gården.
Boendeparkering finns i området.
Fakta
- Ägandeform Lägenhet - Bostadsrätt
- Typ Bostadsrätt
- Postort Malmö
- Område Magistratparken / Davidshall
- Församling Malmö S:t Petri
- Adress Östra Rönneholmsvägen 3 A
- Rum 3
- Boarea 97 Kvm
- Lägenhetsnummer 201
- Lägenhetsnummer (LMV) 1102
- Byggnadsår 1935
- Fönster 3-glas
- Balkong Egen terrass
- Förråd Vindsförråd
- Våning 2
- Hiss Ja
- Tv- internetutbud TV från Canal Digital och data från Bredbandsbolaget.
- Uppvärmning Fjärrvärme
- Avgift 3 446 kr/mån
- Ingår i avgiften Värme, Vatten
- Ingår ej i avgiften Obligatoriskt tillägg: bredband 175kr/mån, kabel-tv 75kr/mån
- Känd avgiftsförändring Ingen känd avgiftsändring vid dags datum
- Andelstal, förening 0.0203990%
- Andelstal, avgift 1.55328%
- Pantbrev, antal 0
- Pantbrev, summa 0 kr
- Pantsättningsavgift 445 kr
- Överlåtelseavgift 1 112 kr
- Överlåtelseavgift, betalas av Köparen
- Energistatus Utförd
- Energiprestanda 176 kWh per kvm och år
- Registrerad 2008
- Driftskostnader totalt 410 kr/mån
- Driftskostnader totalt 4 920 kr/år
- Förening Brf Gråbjörnen 11