Hoppa till innehåll
Nästa visning Söndag 25 januari Visningsanmälan

Äntligen en stor gavel 4:a på Klostergården!

Nu ges ett ypperligt tillfälle att kunna förvärva en av de få gavelfyrorna i Hsb Brf Vårregnet. Lägenheten är belägen på helgavel med ljusinsläpp från 3 håll och besitter en helt underbar planlösning. Inglasad balkong från köket, två toaletter, generöst vardagsrum, 3 stora sovrum och ett väl tilltaget grovkök som går att göra om till ett sovrum om man så önskar. En lägenhet man skall se och känna in på plats.

Först till kvarn!
  • Adress Sunnanväg 18D
  • Område Klostergården
  • Bostadstyp Bostadsrätt
  • Antal rum 4
  • Boarea 106 kvm
  • Pris 2 895 000 kr Acceptpris eller högstbjudande
  • Månadsavgift 5 291 kr/mån
  • Våningsplan 2
Fatima Friberg
Fatima Friberg Reg Fastighetsmäklare / Kontorschef 0705-54 00 36
Carsten Johansson
Carsten Johansson Sälj / Organisationsansvarig 0705-15 67 70

Alla bilder

Rumsbeskrivning

Välkomna till Klostergården i Lund och Sunnanväg!

Bostaden är perfekt belägen på våning 2 i det yttersta låghuset och ståtar med en helt fantastisk planlösning som bara måste uppskattas utav samtliga. Stora och fina ytor vad gäller både kök, sovrum, sällskapsrum med mera.

Lägenheten har både badrum och gästtoalett samt ett stort grovkök / tvättstuga som enkelt går att förvandla till ytterligare ett sovrum om man så skulle behöva...

Stabil Hsb förening som är lågt belånad samt äger föreningen sin mark som är en stor trygghet för medlemmarna...
I föreningen finns både festlokal, bordtennisrum, 2 övernattningslägenheter, gym, barnvagnsrum, cykelrum och gemensamma tvättstugor.

Det fins även ett stort antal lokaler som föreningen hyr ut som ger ett positivt tillskott till ekonomin.

Läget är optimalt – du bor med närhet till Lunds stadskärna, vackra grönområden och smidiga kommunikationer. Klostergårdens nyöppnade tågstation ligger på kort promenadavstånd och ger utmärkta pendlingsmöjligheter. Även mataffär, gym och service finns inom räckhåll.

Ett boende som kommer att passa in på mångas krav och önskemål...

Välkomna in!
Först en trivsam och välkomnande hall som ger bra med plats för avhängning och förvaring.

Vidare har man två riktigt fina sovrum, ett på den högra sidan och det andra på den vänstra sidan.
Båda sovrummen har fint ljusinsläpp och en bra yta som ger plats för både säng, arbetshörna och förvaring.
Två riktigt trivsamma vilorum...

Sen öppnar hela lägenheten upp sig på ett enastående sätt med kök, stor matplats, balkong och ett stort rymligt sällskapsrum. 
Köket är uppdelat på ett praktiskt sätt med arbetsytan först som sen går över i den stora matplatsen innan balkongen, njutbart!
Köket har även genomgång från både hallen och vardagsrummet som ger en skön övergång och känsla!
Stort ljusinsläpp bjuds man på här, stor matplats och den inglasade balkongen intill när man vill äta ute.
Ljus köksinredning till bänkskivor i trä och snyggt mörkt väggkakel bakom som matchar den mörka klinkersen på golv.
Maskinparken består utav stor kyl, stor frys, diskmaskin, spis med häll och fläkt ovanför.

Ett mycket trivsamt och trevligt utformat kök...

Balkongen är inglasad och lättmöblerad, ypperligt läge intill kök som blir den perfekta platsen att kunna koppla av på med en bit mat under hela sommarhalvåret.

Vardagsrummet är både stort och tilltalande med sina stora fönsterpartier som släpper in mängder med ljus, ett rymligt och mycket trivsamt sällskapsrum.

Efter sällskapsrummet har man det sista sovrummet som även det är stort och ger bra med plats för allt man kan tänkas vilja ha i sitt sovrum. Ett vackert och mycket trivsamt vilorum.

På den andra sidan lägenheten har man sen både badrum, gästtoalett och grovkök.

Badrummet är bra i storlek och erbjuder dusch, wc, stor kommod med underskåp och spegelskåp ovanför.
Ett lite äldre badrum men med en bra yta.

Gästtoaletten har vask, wc och är i bra skick!
Sist kommer det stora grovköket som har tvättmaskin, torktumlare och mycket förvaringsskåp.
Grovkökets yta ger möjlighet för att kunna göra om det till ett sovrum eftersom det fins plats och fint ljusinsläpp från fönsterpartiet. En möjlighet för den lite större familjen, eller familjen som växer men inte vill flytta...

Kort och gott får man här en unik möjlighet att kunna förvärva en av de så eftertraktade gavelfyrorna i föreningen.
Stabilt vad gäller ekonomin, förträffligt vad gälleer kommunikationen samt näheten till både centrum och den nya stationen.

Bästa tänkbara planlösning och möjlighet att kunna få till 4 sovrum samt finns både garage och p-plats till låga avgifter.

Ett boende som garanterat kommer att passa in på mångas önskemål och krav...

Välkomna på visningen!

Föreningen

Välkommen till Brf Vårregnet i Lund

Brf Vårregnet är en äkta bostadsrättförening som innehar sin mark med äganderätt. Antalet lägenheter består av 326 st samt 29 lokaler som upplåtes med hyresrätt.
Föreningen har en informativ hemsida som är väl värt ett besök:http://varregnet.se/

Renoveringar & Underhåll
1997–1998 utfördes renovering av hissar.
2000 spolades vatten- och avloppsstammarna (helt och delvis). Samma år genomfördes fönsterbyte etappvis.
2001–2005 genomfördes en totalrenovering av balkongerna. 2002 installerades gemensam el i fastigheten.
2003–2004 utfördes ett dräneringsarbete i fastigheten.
2004 spolades alla stammar helt eller delvis. Samma år byggdes även ett cykelförråd, källsorteringsrum och garaget totalrenoverades.
2005 målades samtliga balkonger och föreningen byggde ett nytt gym.
2007–2008 totalrenoverades värmesystemet.
2008–2009 byttes ventilationen och köksfläktar.
2009 spolades alla stammar helt eller delvis. Samma år genomfördes fönsterbyte etappvis.
2010 isolerades taket och branddörrar installerades på entréplan.
2013 lades taket om i höghuset.
2014 målades trapphuset i höghuset.
2014–2015 förnyades utrustningen i tvättstugorna.
2016 genomfördes en ventilationsrengöring.
2017 plåtades maskinrummet för hissarna in och även höghustaket sågs över.
2018 byttes tolv hissar, radonmätningar utfördes med godkänt resultat, lekplatserna besiktigades med godkänt resultat, soprummen fräschades upp, föreningslokalen försågs med nytt luftaggregat och fasaden på Vårvädersvägen 4P lagades.
2019 byttes fem hissar. Samma år installerade föreningen även 6 st laddstolpar på parkeringsplatserna i garaget och plåten på taken på låghusen byttes.
2020 installerades nytt passersystem med tagg.
2020/2021 relinades avloppstammarna.
2021 installerades 10 st laddstolpar för el- och hybridbilar på garagets tak.
2022 installerades nya värmeväxlare samt energisnål armatur med LED-lampor utomhus och i källargångar.
2023 uppgraderades föreningens bredband.
2023 påbörjades ett omfattande arbete gällande balkongrenovering utav samtliga balkonger. Detta arbete kommer sträcka sig över många år.
2024 slutfördes arbetet på Sunnanväg 18 L – 18 S.
2024 installerades fler laddstolpar på parkeringen/garaget. Under året har föreningen även förbättrat utemiljön.
2025 genomfördes ett byte av samtliga termostater.

Gemensamma utrymmen
Föreningens två gästlägenheter
Medlemmar kan bokas dessa tidigast sex månader före aktuellt datum och hyrs mot en subventionerad avgift på 200 kr/dygn
respektive 275 kr/dygn (maximalt 7 dagar i följd). De olika avgifterna beror på storlek och utrustning i respektive lägenhet.
Endast i en av gästlägenheterna (Vårvädersvägen) är husdjur tillåtna.
Även grannföreningarnas medlemmar kan hyra gästlägenheterna, dock får utomstående boka tidigast en vecka före önskat
datum. För grannföreningarnas medlemmar är hyran det dubbla jämfört med för Brf Vårregnets medlemmar.

Föreningslokalen
Föreningslokalen kan bokas tidigast sex månader före aktuellt datum mot en avgift på 300 kronor per påbörjat dygn.
Lokalen är i första hand ämnad för mindre sammankomster till förmån för medlemmarnas intressen.
Maximalt 40 personer får vistas i lokalen.
Utomstående, kan i enstaka fall hyra föreningslokalen. Dock får utomstående boka tidigast en vecka före aktuellt datum, Hyran är den dubbla jämfört med för Brf Vårregnets medlemmar.
Särskilda regler gäller under tiden då föreningslokalen hyrs, i första hand gäller detta då risken för störningar gentemot grannlägenheter är stor

Tvättstuga mm.
Varje gård har en tvättstuga (Vårvädersvägen 4 I respektive Sunnanväg 18 K). Det finns 3 tvättstugor med 2 maskiner i varje, plus en tvättstuga med en stor grovtvättmaskin avsedd för bl.a. mattor på varje gård.
I föreningen finns även barnvagnsrum, cykelrum, ett gym (75kr/mån), samt ett bordtennisrum.
En kulturgrupp finns inom föreningen. Den arrangerar, i samarbete med grannföreningen Vårvinden, teaterresor, utflykter och andra aktiviteter.
.
Parkering
I föreningen finns ca 118 garageplatser som kan hyras till en kostnad om ca 400 kr/månad och ca 169 parkeringsplatser som kan hyras till en kostnad om ca 180 kr/månad. Föreningen har även totalt 30 laddplatser som kan hyras till till en extra kostnad på 270–300 kr/månad + förbrukning. Det finns 8 MC-platser i garaget som kan hyras till en kostnad om ca 180 kr/månad. Utöver detta finns ca 18 gästparkeringar. Kösystem tillämpas.

Överlåtelseavgift och pantsättning
En överlåtelseavgift tas ut om ca 1 470 kr som betalas av säljaren. Vid belåning av bostaden tas en pantsättningsavgift ut om ca 588 kr/pant. Beloppen är beräknade på prisbasbeloppet för år 2026

Förvärvaren skall vara medlem i HSB innan den kan godkännas ett medlemskap i bostadsrättsföreningen. Det tillkommer en medlemsavgift till HSB om 825 kronor för köparen. Är det två köpare så betalar den ena 825 kronor och den andra 525 kronor. Andelsavgiften om 500 kr/person och återbetalas vid utträde. Ansökan om medlemskap görs på www.hsb.se

I dagsläget finns inga vidare beslut tagna. All information gällande föreningen har inhämtats genom årsredovisningen och kontrollerats med representant från föreningen. Slutgiltig köpare uppmanas att kontakta representant från föreningen för att stämma av ovanstående information

Fakta

  • Ägandeform Lägenhet - Bostadsrätt
  • Typ Bostadsrätt
  • Postort Lund
  • Område Klostergården
  • Församling Helgeand
  • Adress Sunnanväg 18D
  • Rum 4
  • Badrum 1
  • Boarea ca 106 Kvm
  • Lägenhetsnummer 614
  • Lägenhetsnummer (LMV) 1102
  • Byggnadsår 1964
  • Fönster 2-glas
  • Balkong Balkong
  • Förråd Källarförråd
  • Våning 2
  • Hiss Nej
  • Tv- internetutbud Föreningen är ansluten till kabel-TV och bredband 500/500 via Tele2.
  • Byggnadstyp Flerfamiljshus
  • Ventilation FTX
  • Uppvärmning Fjärrvärme
  • Avgift 5 291 kr/mån
  • Ingår i avgiften I avgiften ingår vatten, bredband, kabel-TV, IP-telefoni (exkl. samtalskostnad) och bostadsrättstillägg. Obligatoriskt tillägg tillkommer om ca 874 kr
  • Ingår ej i avgiften Obl värmeavgift 874kr/mån
  • Nettoskuldsättning 260 215 kr
  • Andelstal, förening 0.361%
  • Andelstal, avgift 0.361%
  • Pantsättningsavgift 592 kr
  • Överlåtelseavgift 1 480 kr
  • Överlåtelseavgift, betalas av Köparen
  • Energistatus Utförd
  • Energiprestanda 129 kWh per kvm och år
  • Energiklass E
  • Förening HSB Brf Vårregnet i Lund
  • Org.nr 745000-1990

Karta

Sunnanväg 18D 222 26, Lund

Visningar

Intresseanmälan